Відеороз’єми та інтерфейси

Якщо комп’ютер і монітор не знаходять спільної мови, необхідно підібрати для відповідного роз’єму потрібний штекер. Які типи кабелів пропонують виробники і який інтерфейс є оптимальним для підключення монітора? У цій статті ми спробуємо розібратися з цим та іншими питаннями.
Не те щоб раніше все було краще, але явно простіше.

Щоб підключити монітор до комп’ютера, використовували тільки аналоговий інтерфейс VGA. У сучасних же пристроях присутні роз’єми DVI, HDMI або DisplayPort. Так ось, давайте спробуємо розібратися в цьому “дрімучому лісі” портів, і з’ясуємо якими перевагами і недоліками володіє кожен з інтерфейсів.

Навіщо потрібно стільки інтерфейсів?
З розвитком нових технологій для плоских моніторів стало недостатньо можливостей роз’єму VGA. Щоб досягти найвищої якості зображення, необхідно використовувати цифровий стандарт, такий як DVI. Виробники пристроїв для домашніх розваг створили стандарт HDMI, що став цифровим “наступником” аналогового роз’єму Scart. Дещо пізніше VESA (Асоціація стандартизації відеоелектроніки) розробила DisplayPort.

Основні інтерфейси підключення моніторів
VGA. Перший стандарт підключення, використовуваний і донині, був розроблений в 1987 році провідним на той час виробником комп’ютерів IBM для своїх ПК серії PS/2. VGA-скорочене Video Graphics Array (масив пікселів), свого часу саме так називалася відеоплата в комп’ютерах PS/2, дозвіл якої становило 640х480 пікселів (часто зустрічається в технічній літературі поєднання «VGA-дозвіл» означає саме цю величину). Аналогова система передачі даних зі збільшенням дозволу тільки погіршує якість картинки.

Тому в сучасних комп’ютерах стандартом є цифровий інтерфейс. DVI. Дана абревіатура означає Digital Visual Interface-цифровий відеоінтерфейс. Він передає відеосигнал в цифровому форматі, зберігаючи при цьому високу якість зображення. Варто відзначити, що DVI має зворотну сумісність: майже всі комп’ютери оснащені роз’ємом DVI-I, який здатний передавати як цифрові відеодані, так і VGA-сигнал. Недорогі відеоплати забезпечуються DVI-виходом в модифікації Single Link (одноканальне рішення). Максимальна роздільна здатність в даному випадку становить 1920х1080 пікселів (Full HD).

Дорожчі моделі відеоплат мають двоканальний інтерфейс DVI (Dual Link). До них можна приєднувати монітори з роздільною здатністю до 2560х1600 пікселів. Треба сказати, що роз’єм DVI досить великий, тому Apple розробила для своїх ноутбуків інтерфейс Mini DVI. C допомогою перехідника вдається підключати пристрої з Mini DVI і до моніторів, оснащеним роз’ємом DVI.

Інші інтерфейси підключення HDMI. Скорочення HDMI розшифровується як High Definition Multimedia Interface? Тобто мультимедійний інтерфейс високої роздільної здатності. У сучасних пристроях для домашнього розваги, наприклад плоских телевізорах і Blu-ray-плеєрах, HDMI є стандартним інтерфейсом підключення. Як і у випадку DVI, передача сигналу здійснюється в цифровому форматі, що означає Збереження вихідної якості.

Разом з HDMI була розроблена технологія захисту HDCP (High Bandwidth Digital Content Protection), що перешкоджає створенню точних копій, наприклад, відеоматеріалів. Перші пристрої з підтримкою HDMI з’явилися в кінці 2003 року. З тих пір стандарт кілька разів піддавався змінам, зокрема додавалася підтримка аудіо – і відеоформатів. Для мініатюрних моделей техніки існує інтерфейс Mini HDMI; відповідний кабель HDMI/Mini HDMI входить в комплект поставки багатьох пристроїв.

DisplayPort (DP). Новий тип цифрового інтерфейсу для зв’язку відеоплат з пристроями відображення покликаний замінити DVI. Поточна версія стандарту 1.2 дозволяє підключати кілька моніторів при їх послідовному об’єднанні в один ланцюжок. Однак в даний час пристроїв, що володіють портом DP, не так багато. Будучи прямим конкурентом HDMI, даний інтерфейс має суттєву перевагу з точки зору виробників: не вимагає ліцензійних відрахувань. У той час як за кожен пристрій з HDMI доводиться платити 4 американських цента. Якщо на роз’ємі комп’ютера або ноутбука стоїть позначення «DP++», це вказує, що за допомогою перехідника можна підключати монітори з інтерфейсами DVI і HDMI. Щоб на тильній стороні сучасних відеоплат залишалося достатньо місця для роз’ємів іншого призначення, був розроблений зменшений варіант інтерфейсу DP. Наприклад, відеоплати Radeon серії HD6800 містять до шести портів Mini DP.

Як з’єднати комп’ютер і монітор з різними інтерфейсами?
Завдяки перехідникам є безліч варіантів підключення. Поширені перехідники, наприклад DVI-I / VGA, мають цілком прийнятну вартість. Так звані конвертери, що перетворюють цифровий сигнал виходу DisplayPort в аналоговий VGA-сигнал, обходяться значно дорожче. Однак, наприклад, при підключенні телевізора з інтерфейсом HDMI до роз’єму DVI практично завжди відсутній звук.
Чи можливо поєднання пристроїв з різними версіями HDMI?
При такому поєднанні будуть доступні лише функції більш ранньої версії відповідного інтерфейсу. Наприклад, якщо відеоплата з HDMI 1.2 підключена до 3D-телевізора, що підтримує HDMI 1.4, то 3d-ігри стануть відображатися у форматі 2D.

Порада: установка нового драйвера дозволяє додати підтримку HDMI 1.4 в деяких відеоплатах на чіпах NVIDIA, наприклад GeForce GTX 460. Після цього за допомогою програми 3dtv Play користувач зможе насолоджуватися 3D-іграми і на тривимірному телевізорі.

Які роз’єми забезпечують найкращу якість зображення?
Як показало тестування, аналоговий VGA-інтерфейс дає найгіршу якість зображення, особливо при передачі сигналів з роздільною здатністю більше 1024х768 пікселів. Такий дозвіл сьогодні підтримують навіть 17-дюймові монітори. Власникам моніторів з більшою діагоналлю і роздільною здатністю 1920х1080 пікселів настійно рекомендується використовувати DVI, HDMI або DisplayPort.
Як підключити монітор до ноутбука?
Більшість ноутбуків оснащується роз’ємами для підключення зовнішніх моніторів. Спочатку приєднайте монітор до ноутбука. Після цього, використовуючи відповідні кнопки, можна перемикатися між наступними режимами.

Використання зовнішнього монітора в якості основного. Дисплей ноутбука відключається, зображення виводиться тільки на підключений зовнішній монітор. Оптимальний варіант для кіноманів і геймерів.
Режим “клону”. Зовнішній монітор і дисплей ноутбука демонструють одне і те ж зображення. Практична функція при проведенні презентацій та семінарів.
Багатоекранний режим. Дозволяє збільшити розмір робочого столу Windows за рахунок використання декількох моніторів. Дуже зручно, наприклад, набираючи текст в Word, мати перед очима електронні повідомлення.

Чи вдасться приєднати телевізор до комп’ютера?
У сучасних комп’ютерах і ноутбуках відсутні аналогові відеоінтерфейси, такі як S-Video або композитний роз’єм. Тому підключити старий ЕПТ-телевізор точно не вийде. Однак переважна більшість плоских моделей оснащено інтерфейсами DVI або HDMI, а значить, з’єднати їх з комп’ютером не складе труднощів. Нетбуки ж, як правило, мають тільки VGA-виходом, і з ним можна з’єднувати лише ті телевізори, у яких є VGA-вихід.

Можна підключити монітор через USB?
Для традиційних моніторів це можливо тільки за допомогою додаткового перехідника DisplayLink. Втім, у продажу зустрічаються і моделі, що підключаються до USB-порту комп’ютера безпосередньо (наприклад, Samsung SyncMaster 940 UX).

Яка максимальна довжина кабелю для монітора?
Можливості кабелю залежать від типу підключення. При використанні DVI довжина з’єднання може досягати 10 м, однак у випадку з HDMI і VGA вона не повинна перевищувати 5 м.Для досягнення максимальної швидкості передачі даних при з’єднанні через DisplayPort необхідно використовувати триметрові кабелі. У разі виникнення проблем при передачі даних на великі відстані допоможе підсилювач сигналу (»повторювач”).

На що слід звертати увагу при покупці відеокабеля?
Щоб розташовані по близькості електронні пристрої не впливали на якість переданого сигналу, купуйте тільки добре екрановані кабелі. При використанні низькоякісного кабелю інші пристрої, створюючи перешкоди, можуть в деяких випадках навіть знижувати швидкість передачі даних. В результаті на екран буде виводитися переривчасте зображення, або з’явиться ефект накладення спектрів. Позолочені контакти запобігають корозії штекерів внаслідок підвищеної вологості повітря. До того ж застосовувані в сучасних кабелях позолочені контакти знижують опір між роз’ємом і штекером, чому підвищується якість передачі.

Отправить заявку

Ваше имя (обязательно)

Ваш e-mail (обязательно)

Сообщение

×